Fuarlar

Dünya Saatleri

  • İstanbul
  • Pekin
  • Londra
  • Moskova

Döviz Kuru

Döviz

Çinden Aydınlatma Ürünleri İthalatı

Guzhen bölgesi, dünyanın aydınlatma ürünleri ile alakalı üretim üssü konumundadır. Çin'deki iki ofisimizden biri de tam bu merkezin ortasındadır.

Aydınlatma piyasası, çok hareketli olduğundan, bu hareketliliğin burda yerleşik olmadan takip edilemeyeceğini düşündük ve yaklaşık 3 senedir, müşterilerimize uzaktan değil ,direkt olarak piyasanın kalbinden hizmet vermekteyiz.

Guzhen, içerisinde binlerce irili ufaklı tedarikçinin olduğu bir şehir. Bu tedarikçilerden, binlerce çalışanı olup, büyük markaların ürün tedariğini yapanlar da var, sadece 3-4 kişilik bir ailenin dışarıdan bir kaç çalışan takviyesiyle, atölye tarzı çalışmalarına devam edeni de.

Bu iki tedarikçiyi karşılaştırdığımızda, büyük firmadan ucuz ürün bulmanın mümkün olmadığını, küçüğünden ise kalite kontrol yapmadığınızda düzgün ürün çıkmadığını görmekteyiz. Bu noktada ucuz fiyatlarıyla cazibe merkezi haline gelen Çin pazarının, aydınlatma piyasasındaki iş adamlarında da aynı beklentiyi oluşturduğunu görmekteyiz.

Burdaki problem, ucuz ürünleri alabilme adına muhattap olunan firmaların ingilizce bilen elemanlarının ve ingilizce içerikli sitelerinin olmaması, CE belgelerine sahip olmaması ve başta da belirttiğimiz kalite standartlarının olmaması.

 

Biz müşterilerimiz adına, belirtilen problemleri, yerleşik ekibimizle yerinde müdahaleler ve kontrollerle çözmekteyiz. Tedarikçilerin ingilizcelerinin olmamasını, çince bilen ekibimizle rahatça çözebilmekteyiz. Yine sertifika problemlerini, kendimiz resmi olarak başvurup müşterilerimiz adına almaktayız.

 

Bunların dışında, aydınlatma bölgesindeki tedarikçilerle müşteriler arasındaki en büyük problem, müşterilerin farklı farklı firmalardan adet olarak az sipariş geçmeleri ve çeşitliliği arttırma çabası içinde olmaaırıdır.

Açıkçası Çinliler böyle bir ticarete yanaşmamaktadır. Bizim ise bu noktada, tedarikçilerde kredimiz olmasından -bunda en önemli etkenlerden biri Guzhen'da yerleşik olmamızdır- dolayı, bizi adetli çalışmaya zorlamamalarıdır. Depomuzda, bir konteyneri doldurmak için 10 tane değişik firmanın malını bile toparlayıp tek fatura üzerinden müşterilerimizin talep ettiği limanlara, kalite kontrolleri yapılmış bir biçimde gönderebilmekteyiz.