Fuarlar

Dünya Saatleri

 • İstanbul
 • Pekin
 • Londra
 • Moskova

Döviz Kuru

Döviz

Faydalı Bilgiler

 • Çinde Kutlanan Ulusal Festivaller

      1 Ocak Yeniyıl 1 gün tatil
      1 Ocak Ay takvimine göre (değişken) bahar festivali 7 gün tatil
      8 Mart Dünya Kadınlar Günü
      4 Nisan Kingming Festivali
      1 Mayıs İşçi Günü 1 gün tatil
      4 Mayıs Gençlik Günü
      5 Mayıs Ay takvimiyle Duanvu Festivali
      1 Haziran Çocuklar Günü
      1 Temmuz Çin Komunist Partisinin Kuruluşu
      1 Ağustos Silahlı Kuvvetler Günü
      15 Ağustos Ay Festivali
      1 Ekim Ulusal Gün 2 gün tatil

 • İklim

  Çin, kış aylarının oldukça soğuk ve kuru geçtiği bir ülkedir. Yağışlar yaz aylarında toplanmaktadır. Özellikle kış aylarında ülkenin
  kuzeyi ile güneyi arasındaki ısı farkına dikkat etmek gerekir. Kuzey, daha soğuk iken; güney, tropikal bir etkidedir. Nem oranları
  da bölgeden bölgeye değişir ve özellikle güneydoğu bölgelerinde nem yüksektir.

 • Vize Uygulaması

  Vize başvurusu yapılırken kişinin çalıştığı yere ait faaliyet belgesi, vergi levhası, antetli  kağıda şirket dilekçesi, ve imza sirküleri talep edilmektedir.
  Talep edildiği takdirde,sizler adına vize işlemlerinizde yardımcı olabiliriz.
  Vize işlemleri ortalama 1 hafta kadar sürmektedir.

 • Çalışma Saatleri ve Resmi Tatiller

  Mesai saatleri, pazartesiden cumaya, sabah 08.00-12.00 ve ara sonrası 13.00-17.00’ye kadar uzanır. Bankalar da saat 17.00’ye kadar hizmet vermektedir. Ancak bazı bankalar pazartesi günleri kapalıdır. Alışveriş yerleri akşam 21.30 civarlarında kapanmaktadır. Özel lokantalarda ise sabah 06.00’dan gece geç saatlere kadar yemek yenilebilir.

 • Kültürel Bakış

  Çinliler kendilerine hediye verilmesinden çok hoşlanırlar ve bu hediyeyi verene çok değer verirler.O yüzden fabrika ziyaretleri sırasında,memleketinizden getirdiğiniz bir hatıra,onlarda derin olumlu izler bırakacaktır.

  Ismarlama kültürü had safhadadır,davetlerini geri çevirmemeniz,işinizin yolunda gitmesi adına önemlidir.İş yemeklerinde içki olmazsa olmazlarındandır.

  Pazarlık kültürü,genel asya insanlarında olduğu gibi Çinlilerde de çok bariz görülmektedir.İlk verdikleri fiyat,genellikle pazarlığa açıktır.

  Ikili ilişkileriniz ne kadar iyi olursa olsun,kalite kontrol yaptırmadan siparişinizin ödemesini geçmeyin.Çok defa iyi gibi gözüken ilişkilerin,kriz anında Çinliler için birşey ifade etmediği görülmüştür.

  Sözleşme yapılırken veya proforma hazırlanırken,üretim bitiş tarihinin yazdırılıması unutulmamalıdır.

  Çin de sürekli genel ve sektörel fuarlar düzenlenmektedir.Çin e ilk defa gidecek olan bir işadamı ,Çin in bir nevi özeti durumundaki Kanton Fuarını görmelidir.Bu fuarda yüzeyselde olsa,Çin e dair önemli iş tecrübeleri edinilebilir.Ama çok beklentiye girilmemesi gerekir.Genel kanaat Kanton Fuarında fiyatların yüksek olduğu şeklindedir.Nokta atış yapmak isteyen ve ne istediğini bilen işadamları daha çok sektörel fuarları tercih etmelidir.Kanton Fuarlarında otel ve uçak fiyatları tavan yaparken sektörel fuarlarda,ekstradan bir fiyat artışı sözkonusu değildir.

  Çin ziyaretinin detayları ,henüz daha Çin e gidilmeden netleştirilmelidir.Hangi şehirlere,hangi tedarikçilere gidileceği önceden belirlenip,gerekli otel rezervasyonları yaptırılımalı,ziyaretine gidilecek firmalara haber verilip,firma sahibinin ziyaretimiz sırasında hazır olarak orda beklemesini sağlamalıyız.

  Siparişi geçilmek istenen ürün için istenilen fiyat yakalanmışsa,bu noktada daha fazla ısrarcı olup,fiyatı aşağıya çekmek istenilmemeli.Tedarikçi herşeye tamam diyorsa,bu şüphelenilmesi gereken bir durumdur.Çİn her ne kadar makul fiyatlar bulunulabilen bir coğrafya olsada,fuarlarla Dünya ya açılmış,internet yoluyla birçok tedarikçiye ulaşılan,bir bakıma şeffaf diyebileceğimiz bir formata bürünmüştür.Böyle olunca çok büyük,devasa farklarla fiyat beklentisi içinde olmak yanlıştır.

 • Tayvan a genel bakış

  Kış ayları genelde yağışlıdır. Haziran-Eylül arasında oldukça sıcak ve nemli bir hava hakimdir. Ağustos - Eylül aylarında şiddetli tayfunlar meydana gelebilmektedir.

  Motosiklet kullanımı çok yaygındır. Genel olarak şehir içi trafik sorunu yoktur. Enflasyon oranı düşüktür. NTD yani Tayvan doları takriben 15 TL ye tekabül etmektedir.